Haber

İşçi Partisi İstanbul Milletvekili İskender Bayhan’dan asgari ücret ve mülteci sorunu açıklaması

İşçi Partisi Milletvekili İskender Bayhan, asgari ücretle ilgili olarak personele, “O masaya bakarak hakkınızı alamazsınız. Başkent TİSK’in temsilcileri var, sendika bürokrasisinin temsilcileri var. tek tek oturuyorlar tek adam yönetiminin beş temsilcisi var bu 15 kişinin oturduğu masadan seslendi öylece bakıp beklerseniz lehinize ve lehinize bir sonuç çıkmaz.

Emek Partisi İstanbul Milletvekili İskender Bayhan, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Avrupa Birliği’nin insanlık dışı bir göç ve mülteci politikası izlediğine dikkati çeken Bayhan, “Avrupa Birliği ülkelerinin ihtiyaç duyduğu iş gücü kadar göçmen ve mültecilerin sınır dışına çıkmasına izin verirken, Türkiye’deki milyonlarca mülteciyi de onsuz yaşamaya mahkum etmiştir. Bugün de durum böyledir.” Politikaların bir adım dahi geri alınmaması, tek adam yönetiminin sermayenin çıkarlarıyla ne kadar yakından bağlantılı olduğunu da ortaya koymaktadır. Bu politikalardan vazgeçilmeden ve Suriye’de barış koşulları sağlanmadan mülteci sorununun çözülmesi mümkün değildir” dedi.

Hükümetin Türkleştirme projesinden bahsettiğini kaydeden Bayhan, “Böyle bir girişim mülteci sorununu çözmez, aksine daha da büyütür” dedi. Bayhan çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

“1- Kayıt dışı çalışmaya son verilmeli, çalışma izinleri işverenlerin inisiyatifinden kaldırılmalıdır. Mültecilere doğrudan çalışma izni verilmelidir.

2- Avrupa Birliği ile imzalanan geri kabul anlaşması iptal edilmeli ve Avrupa’nın uçları mültecilere açılmalıdır.

3- Uyuşturucu ve kaçakçılık çeteleriyle aktif mücadele edelim, mültecilerle değil.

4- İnancın barışçıl yollarla geri dönüşünün şartları oluşturulmalı, isteyen ülkesine dönebilsin, isteyen üçüncü bir ülkeye sığınabilsin.

5- Türkiye’de 10 yılı aşkın süredir yaşayan ve Türkiye’de kalmak isteyen Türkiye doğumlu mültecilerin vatandaşlık hakkı şeffaf bir şekilde karşılıklı entegrasyon politikalarıyla sağlanmalıdır.

“GÖZÜNÜZÜ KAPATIP BEKLERSENİZ SONUÇ ELDE EDİLEMEZ”

Bayhan, işçilere asgari ücretle ilgili de, “O masaya bakarak hakkınızı alamıyorsunuz. TİSK’in yani sermayenin temsilcileri var, sendika bürokrasisinin temsilcileri var, o masaya oturuyorlar. Tek adam yönetiminin beş temsilcisi var, bu 15 kişi masaya oturuyor, “Bakıp beklerseniz lehinize sonuç çıkmaz” dedi.

Kaynak: ANKA / Siyaset

habercatak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu