Haber

Varlık vergisi artıyor, ‘süper zenginler’ Norveç’ten ayrılmaya başladı

Norveç’in merkez sol hükümeti servet vergisini artırdıktan sonra, birçok milyarder ve multimilyoner, düşük vergili ülkelere yerleşmek için ülkeyi terk etti.

The Guardian’ın haberine göre Dagens Naeringsliv gazetesi tarafından yapılan bir araştırma, servet vergisi oranının yüzde 1,1’e çıkarılmasının ardından 2022’de 30’dan fazla ‘süper zenginin’ Norveç’ten ayrıldığını ortaya koydu. Bu, son 13 yılda ülkeyi terk eden toplam milyarder ve multimilyoner sayısından daha fazla zengin insanın ülkeyi terk ettiği anlamına geliyor.

VERGİ KAYDINDAN AÇIK MEKTUP: BU BENİM YENİ YERİM

İskandinav ülkesi Norveç’te Kasım ayında servet vergisine yapılan zam sonrası ülkeyi terk eden milyarder ve milyoner sayısının artması bekleniyor ki bu da Norveç için milyonlarca vergi kaybına neden olacak. .

İsviçre’ye yerleşen milyarderlerden biri ve Norveç’in en zengin dördüncü kişisi olan Kjell Inge Røkke, açık mektubunda, “Yeni ikametgahım olarak Lugano’yu seçtim. Orası ne en ucuz ne de en düşük vergiler, ama merkezi konumu. Avrupa’da harika bir yer” dedi.

Kjell Inge Røkke, 2022’de Norveç’in vergi rekortmeni oldu. Dagens Næringsliv, iş adamlarının 2008’den bu yana yaklaşık 1,5 milyar Norveç Kronu (yaklaşık 2,75 milyar TL) vergi ödediğini tahmin ediyor. İş adamlarının İsviçre’ye yerleşmesi yüzde 175 vergi kaybı anlamına gelecek Norveç için yılda milyon Norveç Kronu.

EN YÜKSEK VARLIK VERGİSİ ORANI: YÜZDE 1,1

Røkke’nin İsviçre’ye taşınması, ülkenin hem yerel hem de ulusal servet vergisine sahip olduğu Norveç’te servet vergisindeki nispeten küçük bir artışın ardından geldi.

Buna göre, serveti 1,7 milyon Norveç Kronu’nu aşan bireylerden yüzde 0,7 belediye vergisi ve yüzde 0,3 devlet vergisi alınıyor. Kasım ayında Norveç hükümeti, net değeri 20 milyon Norveç Kronu’nun üzerinde olan kişilere uygulanan devlet vergisini yüzde 0,4’e çıkardı. Böylece bireylerden alınan en yüksek servet vergisi oranı yüzde 1,1 düzeyine ulaştı. (DIŞ HABERLER)

koseajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu